cimbál, EKN

Barbora Jagošová pochází z Veselí nad Moravou, kde také ve svých třinácti letech začala první cimbálové krůčky. Základy hry získala u paní učitelky Magdalény Múčkové a trvalý zájem o tento nástroj ji nakonec po absolvování gymnázia v Uherském Hradišti přivedl v roce 2011 na brněnskou konzervatoř do cimbálové třídy prof. Dalibora Štrunce. Souběžně začala studovat i bohemistiku na Masarykově univerzitě. Během studií si svůj muzikantský rozhled a vkus trvale rozšiřuje spoluprací s hudebními soubory rozličných žánrů; od roku 2012 je členkou a sólistkou nadžánrové brněnské kapely Cimballica.

Jako citlivá interpretka soudobé hudby se věnuje propagaci cimbálu i v samostatné koncertní činnosti po celé České republice i na Slovensku a uvádí v život skladby zejména současných moravských autorů. Za zmínku stojí především premiérové uvedení skladby Prázdniny v Tenesse (2013) pro cimbál, vibrafon a marimbu Jana Meisla a také první provedení Vanilkového koncertu (2014) pro smyčce a cimbál Vlastimila Pešky společně s Ištvanovým kvartetem. Dosavadním vrcholem byla spolupráce s Moravským komorním orchestrem, se kterým si zahrála koncertní fantazii pro cimbál a orchestr Malované na cimbál od Dalibora Štrunce (2014). Tato skladba byla sólistce dedikována a záznam z její premiéry natočil Český rozhlas pro stanici Vltava.

Barbora Jagošová je výraznou představitelkou mladé nastupující generace moravských cimbalistů, kteří mají talent, chuť i všechny další předpoklady emancipovat cimbál na úroveň nástrojů s daleko bohatším historickým uplatněním.

Kontakt

jagosova@zusslovacko.cz

Barbora Jagošová, DiS.