klarinet, zobcová flétna

Renata Raková pochází z malé vesničky Petrůvka na pomezí Valaška a Slovácka, kam se také po dvaceti letech ve světě nyní s rodinou vrátila. Se zobcovou flétnou začínala u paní učitelky Anny Frajtové na ZUŠ Slavičín, ve čtrnácti letech pokračovala na hudebním gymnáziu Jana Nerudy v Praze u p. profesora Milana Poláka a díky píli, talentu, notné dávce štěstí a podpory rodičů vystudovala klarinet a germanistiku v USA s plným stipendiem na Bard College ve třídě Davida Krakauera a Laury Flax. V magisterském studiu si potom rozšířila obzory v rakouském Grazu, kde se zabývala interpretací soudobé hudby a volnou improvizací s ensemblem Klangforum Wien.

Účinkovala na mnoha mezinárodních festivalech soudobé hudby ( např. Bard Music West v San Franciscu, Impuls Festival v Grazu, Klangspuren v Tyrolsku), spolupracovala s českým Berg Orchestra, s kterými také nastudovala v české premiéře koncert pro klarinet a orchestr od Michela Van der Aa, s America Symphony uvedla ve světové premiéře koncert od Harolda Farbermana Triple Play v USA, jako sólista se také představila s předními českými orchestry. Renata nahrávala pro Český a Rakouský rozhlas a úspěšně se zúčastnila mnoha soutěží.

Jelikož má Renata ráda svůj svět barevný, tak také v minulosti doprovázela taneční lekce pro děti na klavír a klarinet, hrála swing s Original Vintage Orchestra nebo účinkovala ve Státní Opeře Praha.

Jak se říká, hudba je jenom jedna, je to jazyk, který se s trochou talentu a píle dá naučit jako každý jiný a radost z něj je jedinečná.

Kontakt

rakova.r@zusslovacko.cz

Renata Raková, MA, BA, BM